czwartek, 1 września 2011

Cyklizm po Bodeńsku – Eurobike Day 1


Czasami rowerowanie to żaden lekki kawałek chleba. Żadne tam błyskotki, śmiesznotki, wiatr we włosach i wzdychania niewiast – ciężka robota i tyle. Trzeba się zebrać w sobie. Wsiąść w samochód. Pojechać kawałek, bywa, że daleki. I po całej nocy jazdy zawitać do krainy, w której „kocham Cię” brzmi niezbyt słodko, piwem i musztardą płynącej ziemi. Tak właśnie znaleźliśmy się w niemieckim Friedrichshafen, w którym odbywają się największe w Europie targi rowerowe – Eurobike. A my po prostu musieliśmy tam być – obowiązki wzywają! Chcemy Wam przedstawić nowości naszych producentów zaprezentowane na tych targach. Chcemy także pokazać ciekawostki od kilku zaprzyjaźnionych i cenionych przez nas marek. No to jedziemy!

Niner Bikes

Celebryci rynku twentyninerów nie próżnują. Chris Sugai chodził po stoisku nabuzowany jak rakieta przed startem! I miał powód, nawet kilka. Na Eurobike swoją premierę miały dwie odnowione ramy alumiowe – Air 9 i E.M.D. Po ostrej ofensywie na rynku rowerów z karbonu aluminium powraca w wielkim stylu! Dwie kluczowe aluminiowe ramy dostają kopa w przyszłość. Główka tapered – bang! Hydroformowane rurki – kaboom! Mniejsza waga i większa sztywność – ka-ching! Ale to nie koniec nowości. Niner zaprezentował nowe rurki – kierownicę RDO ważącą 150g przy 710mm, mostek, TRZY sztyce. Jest aluminiowa, jest karbonowa z aluminiowym jarzemkiem, jest w końcu karbonowa w 100% - jest pełen wybór. Ostatnia nowość Ninera to sztywne widelce karbonowe z ośką na 15mm. Jest grubo, co?

Ibis Cycles

Ten dzień musiał nadejść. Niektórzy już od tygodnia mają na plecach gęsią skórkę na samą myśl! Ibis zaprezentował w końcu swoje podejście do tematu 29”. I ludzie! Nie ma co, dali do pieca! Nowy model nazwany wstępnie Ripley (to chyba na cześć tej babeczki z Obcego) daje ostro szyku. Mamy 120mm skoku zawieszenia by DW. Jest to zupełnie nowe podejście do tematu. Dotychczasowe ogniwa zawiasu zastępują mimośrodowe łożyska – ten sam koncept a rozwiązanie czytsze i ukryte w czeluściach ramy. Damper z Kashimą jest połączony karbonowym „wishbonem” z wahaczem. ta rama zrywa czapki z głów i ugina kolana! Jest oczywiście główka tapered, bezpośrednie mocowanie przedniej przerzutki, tył w standardzie X12. Dwa ostatnie zawędrowały też do Mojo HD – nowe HDki mają je od tej chwili.
Straitline Components

Czekaliśmy i się doczekaliśmy. Nasze spocone łapki spoczęły na pedałkach AMP. Robią kolosalne wrażenie. Są lekkie, cudnie wykonane, prawie równie duże jak De Facto Pedal. Te pedały to będzie hicior roku! Niestety nie mieliśmy tyle szczęścia z mostkami AMP. Czekamy do Interbike! Poza pedałami mieliśmy okazję zobaczyć także hydrauliczny rotor Straitline. Zasuwają na nim Cam McCaul, Mike Montgomery czy Brandon Semenuk. Dobra ekipa testerów, czyż nie?


Świat zawieszeń

Mamy dwie ulubione marki z zawieszeniowej parafii – Cane Creek i Marzocchi. Nie mogło nas zatem zabraknąć na stoiskach tych firm! CC finiszuje z pracami nad DBair – powietrzną wersją cudnego Double Barrela. Zapowiada się miodnie! Dowiedzieliśmy się, że jednym z pierwszych testerów DBaira była pracująca nad Chilcotin ekipa Knolly. Czyż to nie cudna wiadomość? W kąciku Marzocchi powrót do starych tradycji. W eksponowanym miejscu wabiła sowicie obdarzona i bezlitośnie opięta skórą Bomber Girl, na stojakach dumnie prężyły się sztućce na rok 2012. Powracają germańskie literki, powracają dobre, sprawdzone rozwiązania – będzie godnie, bez dwóch zdań.

3 komentarze:

  1. Całkiem ciekawie jest zamontowany damper w Ripley'u od strony wahacza. Czy to oznacza mniej więcej tyle, że pozostaje on cały czas w jednej linii z wahaczem? Bo jeśli dobrze sobie sprawę wyobrażam, jeśli tak nie będzie to biedne tuleje dampera, oj biedne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Damper ma "przedłużkę" - widełkowaty element połączony na sztywno z tłoczyskiem i przegubowo po obu stronach z wahaczem. Mamy zatem czysty układ przegubami na obydwu końcach. Nie bój żaby o damper :)

    OdpowiedzUsuń
  3. I po takiej odpowiedzi mogę znów spać spokojnie :)

    OdpowiedzUsuń

Zalecamy podpisywanie się pod komentarzami. Możesz to zrobić wybierając opcję "Nazwa/Adres URL" w liście "Komentarz jako". Dziękujemy.